Nieruchomość rolna i leśna

Nieruchomość rolna – definicja

Definicja nieruchomoÅ›ci rolnej jest zawarta w KC, czyli w Kodeksie Cywilnym. Jest niÄ… każda nieruchomość (zabudowana lub niezabudowana), sÅ‚użąca do produkcji rolnej, chyba że w planie zagospodarowania przestrzennego jest dla niej zapisane inne przeznaczenie. Wspomniany już Kodeks Cywilny reguluje, że nieruchomoÅ›ci rolne to wszystkie te, które sÄ… wykorzystywane do prowadzenia rolniczej dziaÅ‚alnoÅ›ci wytwórczej. W skÅ‚ad dziaÅ‚alnoÅ›ci tego rodzaju wchodzi produkcja roÅ›linna, zwierzÄ™ca, sadownicza, ogrodnicza i rybna. Obrót nieruchomoÅ›ciami rolnymi jest regulowany przez ustawÄ™ z dnia 11 kwietnia 2003 r. o ksztaÅ‚towaniu ustroju rolnego.

 

Co nie jest nieruchomością rolną?

Wspomniana wcześniej ustawa reguluje, że nieruchomościami rolnymi nie są nieruchomości:

– majÄ…ce mniej niż 0,3 ha dziaÅ‚ki rolne bez zabudowaÅ„,

– bÄ™dÄ…ce drogami wewnÄ™trznymi,

– gdzie 70% stanowiÄ… grunty, oznaczone w ewidencji gruntów i budynków jako grunty pod stawami,

– dziaÅ‚ki mniejsze niż 0,5 ha, na których w dniu 30.04.2016 r. staÅ‚y budynki mieszkalne lub inne niewykorzystane do produkcji rolniczej.

 

Kto realizuje przepisy w zakresie ustawy?

Wszystkie dziaÅ‚ania, m.in. w zakresie rozpatrywania wniosków o nabycie i zbycie nieruchomoÅ›ci rolnej realizuje Krajowy OÅ›rodek Wsparcia Rolnictwa, czyli KOWR. Egzekwuje on także prawo pierwokupu, także kontroluje wÅ‚aÅ›ciwy podziaÅ‚ nieruchomoÅ›ci rolnej w sytuacji, gdy miejsce ma dziaÅ‚ spadku. Wynika to z koniecznoÅ›ci podzielenia dziaÅ‚ek zgodnie z zasadami prawidÅ‚owej gospodarki rolnej, pozwalajÄ…cej na dalsze efektywne uprawianie ziemi.

 

Jak sprawdzić, czy dana nieruchomość to działka budowlana, czy nieruchomość rolna?

Jeżeli zastanawiamy siÄ™ nad budowÄ… domu na posiadanej dziaÅ‚ce, chcemy jÄ… kupić pod budowÄ™, albo mamy na niÄ… jeszcze inny pomysÅ‚, wówczas warto dowiedzieć siÄ™, czy jest ona nieruchomoÅ›ciÄ… rolnÄ…. W tym celu warto zweryfikować, jakie przeznaczenie ma ona wpisane w planie zagospodarowania przestrzennego. Zdarza siÄ™, że dany obszar lub gmina nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. Wówczas warto zÅ‚ożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy dla tej dziaÅ‚ki. UwzglÄ™dniona możliwość budowy domu czy innego rodzaju budowli, sprawia, że dziaÅ‚ka nabiera wartoÅ›ci. W przypadku posiadania nieruchomoÅ›ci rolnej można ja także podzielić na mniejsze dziaÅ‚ki, w koÅ„cu powierzchnia minimalna nieruchomoÅ›ci rolnej musi mieć wiÄ™cej niż 0,3 ha. TakÄ… dziaÅ‚kÄ™ bÄ™dzie mogÅ‚a bez obaw kupić i wykorzystać nawet osoba niebÄ™dÄ…ca rolnikiem.

https://social.estate/slownik-pojec/

Nieruchomość leÅ›na – Ustawa o lasach (tekst jedn. Dz.U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 ze zm.), art. 3. - Lasem w rozumieniu ustawy jest grunt:

  1. o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roÅ›linnoÅ›ciÄ… leÅ›nÄ… (uprawami leÅ›nymi) – drzewami i krzewami oraz runem leÅ›nym – lub przejÅ›ciowo jej pozbawiony:
    1. przeznaczony do produkcji leśnej lub
    2. stanowiący rezerwat przyrody lub wchodzący w skład parku narodowego albo
    3. wpisany do rejestru zabytków;
  2. zwiÄ…zany z gospodarkÄ… leÅ›nÄ…, zajÄ™ty pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leÅ›nej: budynki i budowle, urzÄ…dzenia melioracji wodnych, linie podziaÅ‚u przestrzennego lasu, drogi leÅ›ne, tereny pod liniami energetycznymi, szkóÅ‚ki leÅ›ne, miejsca skÅ‚adowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi leÅ›ne i urzÄ…dzenia turystyczne.

 

Szybki kontakt Tel: (+48) 505 039 384 e-mail: kontakt@kancelaria-sowinski.eu zapraszamy do kontaktu